Ako vybrať ideálnu detskú postieľku: Kompletný sprievodca pre bezpečný a pohodlný spánok bábätka

Novorodenec prespí priemerne 15 – 18 hodín denne. Aj keď sa táto doba postupne skracuje, stále tvorí podstatnú časť dňa. Výber detskej postieľky preto nezanedbávajte. Myslite na to, že práve postieľku bude bábätko najviac využívať – každý deň po dobu minimálne 2 rokov.

Pokiaľ ste budúci rodičia a plánujete investovať do svojej prvej postieľky, výber môže byť pre mnohých z vás výzva. Preto vám prinášame informácie, ktoré vám ukážu ako vybrať detskú postieľku. Prednosť musí dostať detská postieľka, ktorá spĺňa hneď niekoľko dôležitých faktorov.

Ako vybrať detskú postieľku?

Na čo sa zamerať pri výbere postieľky 

  • Bezpečnosť dieťatka
  • Materiál detskej postieľky
  • Rozmery postieľky
  • Funkčnosť postieľky
  • Vhodný matrac pre novorodenca
  • Polohovanie matraca
  • Vhodné doplnky

1. Bezpečnosť dieťaťka

Stabilná konštrukcia detskej postieľky

Tá je jednoznačne najdôležitejším kritériom pri výbere. Podstatná je stabilná konštrukcia postieľky, ktorá musí byť mohutná a pevná. Drevené postieľky musia mať úplne hladký povrch bez akýchkoľvek výčnelkov či ostrých hrán, ktoré by pre dieťa predstavovali riziko možného úrazu.

Ako vybrať detskú postieľku?
Ako vybrať detskú postieľku?

Polohovanie roštu

Pre bezpečný a správny vývoj dieťaťa by postieľka mala mať minimálne dve možnosti výšky roštu. Nehovoriac o tom, že polohovanie roštu je pohodlné aj pre chrbty rodičov. 

Najvyššia poloha je ideálna pre novorodencov, ktorá je od horného okraja postieľky vzdialená maximálne 30 cm.  Stredná poloha je vhodná pre bábätko, ktoré sa už otáča a učí sedieť a preto je nutné  rošt nastaviť o niečo nižšie. Najnižšia poloha je vhodná a bezpečná poloha roštu pre deti, ktoré sa začnú stavať na malé nôžky.

Posuvná bočnica

Posuvná bočnica sa nachádza zvyčajne na jednej strane detskej postieľky, prípadne na obidvoch stranách. Posuvná  sťahovateľná bočnica by mala byť ľahko manipulovateľná pre rodičov, no maximálne zaistená, aby s ňou dieťa nedokázalo hýbať samo. Pri kúpe tejto postieľky sa ubezpečte či je postieľka certifikovaná a spĺňa všetky normy bezpečnosti. 

Pre pohodlnejšiu starostlivosť o bábätko možno oceníte postieľky so sťahovacím bokom, ktoré umožňujú znížiť rošt, tak aby matrac v postieľke bol na rovnakej úrovni ako matrac v posteli rodičov. Práve pri týchto postieľkach je spúšťacia bočnice výhodou. Cez noc ju spustíte a cez deň vytiahnete a zaistíte.

Mamička má lepší prístup k bábätku a zároveň poslúži pre ľahšiu manipuláciu s bábätkom. Tieto postieľky sú vhodné aj na prisunutie postieľky k posteli rodičov,  vďaka čomu sa zabezpečí úzke spojenie a vzájomný kontakt s bábätkom počas prvých mesiacov.

Ako vybrať detskú postieľku?

2. Materiál detskej postieľky

S bezpečnosťou detskej postieľky úzko súvisí aj materiál, z ktorého je postieľka vyrobená. Najideálnejším je samozrejme tvrdé drevo. Pre zaručenie najvyššej kvality výrobcovia používajú odolné bukové, borovicové a dubové drevo. Eliminujú tak výskyt nerovností, drobných triesok či výčnelkov.

Tí najlepší si dávajú záležať aj na nezávadných certifikovaných náteroch, ktoré neobsahujú toxické látky a zároveň povrch chránia pred škrabancami aj zmenou odtieňa. Žiarivé farby teda na ekologickosti prírodného materiálu neuberú. Na výber máte rôzne drevené postieľky, od neutrálnej bielej až po pastelové tóny. Pri kúpe si môžete zdravotnú neškodnosť materiálov a bezpečnosť náterov overiť u predajcu.

3. Rozmery postieľky a matraca 

Veľkosť detských postieľok sa odvíja od štandardných rozmerov matracov – 120 x 60 cm a 140 x 70 cm. Pri výbere sa preto nesústreďte len na špecifické vonkajšie rozmery, ktoré sa líšia, ale na tie vnútorné.

Postieľka pre bábätko s rozmerom matraca 120 x 60 cm je univerzálna a poskytuje dostatočné pohodlie, je využiteľná od 0-3 rokov. Priestrannejším variantom môžu byť postieľky s rozmermi 140 x 70 cm, ktoré poskytujú o niečo viac miesta a môžu preto poslúžiť dlhšie, až do 6 rokov dieťaťa.

Pri výbere detskej postieľky treba zvážiť, či po približne 2 rokoch chcete opäť investovať do novej. V prípade, že preferujete postieľku, ktorá bude rásť spoločne s vašim drobcom, siahnite po takej, ktorá sa dá ľahko prestavať na detskú posteľ. Na takejto multifunkčnej postieľke môže totiž dieťa spať až do jeho 10 rokov. Dobrým príkladom je detská postieľka SweetDreamalebo detská postieľka SmartGrow.

Užitočné doplnky postieľky 

Čo sa doplnkov týka, niektoré bývajú priamo súčasťou postieľky, iné sa dajú zakúpiť v prípade potreby. Medzi praktickými vychytávkami určite nájdete také, ktoré vám zjednodušia rodičovský život a zaručia nerušený spánok dieťatka.

Kolieska

Detské postieľky na kolieskach rozdeľujú rodičov na dve skupiny – tých, čo si tento praktický doplnok nevedia vynachváliť verzus tých, ktorí ich pokladajú za málo stabilné a dávajú prednosť nepohyblivej klasike.

V prípade, že strach o bezpečnosť bábätka je jediný dôvod, prečo by ste si odopreli ľahkú manipuláciu či presúvanie postieľky z izby do izby, obáv vás ľahko zbavíme. Postieľky na dvoch kolieskach totiž samé nikam neodídu a pri tých na štyroch stačia bezpečnostné brzdy, vďaka ktorým môžete pokojne spávať vy aj vaše dieťatko a to v ktorejkoľvek miestnosti. Kolieska k postieľke je možné zakúpiť aj samostatne.

Zásuvky

Ak bývate v byte či menšom dome, pravdepodobne nemáte miesta nazvyš. Mnohí rodičia preto nedajú dopustiť na funkčné zásuvky a poličky. Úložný priestor je súčasťou najmä moderných postieľok. Niektoré sú okrem šuplíkov či skriniek vybavené aj prebaľovacími pultami, čím sa dokonale prispôsobia potrebám nielen bábätiek, ale aj ich maminiek a oteckov. Postieľky so zásuvkou sú preto veľmi obľúbené.

Dizajnové prvky

Praktické doplnky môžete skombinovať aj s tými dekoračnými. Detské postieľky dozdobte nežnými baldachýnmi, rozprávkovými detailmi alebo závesnými hračkami. Na výber máte aj drevené postieľky rôznych tvarov či s rámom v tvare domčeka, ktoré sú mimoriadne estetickým kúskom. Zabudnúť netreba ani na ďalšie lôžkoviny do postieľkydeky a prikrývky, dekoračné vankúše, plachty, obliečky, volány…

Ochranný mantinel

Doplnok, ktorý sa postará o bezpečnejší a pohodlnejší spánok bábätka je mantinel. Tento šikovný pomocník vytvára bariéru, ktorá zabraňuje úderom o tvrdé priečky, prievanu či vypadávaniu hračiek a cumlíkov, po ktoré by ste sa museli zohýnať. U novorodencov taktiež izoluje osobný priestor od neznámeho vonkajšieho sveta a dodáva im tak v prvých mesiacoch života o niečo väčší pocit bezpečia.

Monitor dychu

Medzi najdôležitejšie elektronické doplnky patrí jednoznačne monitor dychu. Jeho citlivé senzory dokážu strážiť dych dieťatka nepretržite a na prípadné komplikácie včas upozornia signalizačným alarmom. Vďaka technologickému vývoju dokážete prístrojom za pár desiatok eur bábätku zachrániť život a vyvarovať sa tak syndrómu náhleho úmrtia, kvôli ktorému bol monitor dychu navrhnutý.

Zábrany a bariéry

Neskôr, keď dieťa vyrastie, môžete pri niektorých postieľkach odstrániť celú bočnicu a nahradiť ju zábranou či bariérou na postieľku. Získate tak istotu, že vaše dieťa sa počas noci „nevytratí“ z postieľky.